Osuszacz powietrza Bielsko-Biała
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Osuszacz powietrza Bielsko-Biała

ul. Jesionowa 7 43-365 Wilkowice

OSUrent

Wynajem osuszaczy Bielsko-Biała
Osuszacz powietrza Bielsko-Biała
03 listopada 2021

Osuszanie 
z wilgoci technologicznej

Czym jest wilgoć technologiczna (budowlana)?

 

Wilgoć technologiczna powstaje wszędzie tam, gdzie przeprowadzane są prace budowlane, remontowe i wykończeniowe. 

 

Źródła powstawania wilgoci technologicznej

 

Jedną  z przyczyn wilgotnych ścian, stropów czy posadzki stanowi woda zgromadzona w materiałach budowlanych, z których został wybudowany budynek. Największy jednak problem z wilgocią występuje w budynkach na etapie prac wykończeniowych, takich jak tynkowanie czy układanie wylewek.

Wykorzystuje się do nich bardzo duże ilości wody, z uwagi na to, że jest ona podstawowym składnikiem wiązania wszelkiego rodzaju zapraw. Jest to proces nieunikniony i nie ma możliwości by stawiać budynek metodami tradycyjnymi bez udziału wody.

 

 

W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie umożliwiają bardzo szybkie wznoszenie nowych budynków, a od wykonawców oczekuje się jak najszybszego zakończenia procesu budowlanego. W wyniku tego kolejne etapy budowy są maksymalnie skracane, a co za tym idzie, wilgoć budowlana nie nadąża odparowywać z materiałów budowlanych.

 

Błędy w walce z wilgocią technologiczną

 

Wiele firm budowlanych w celu osuszenia budynków stosuje nagrzewnice, co sprawia, że osuszanie jest całkowicie nieskuteczne, a nawet niebezpieczne. 

Nagrzewnice tworzą jedynie pozory osuszania. Poprzez nagrzewanie pomieszczeń wilgoć wnika głębiej w ściany i posadzki, a gdy temperatura powietrza opada, woda powraca do wierzchnich warstw i się na nich skrapla. Takie postępowanie może prowadzić również do powstania szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. 

 

 

Zawilgocone mieszkanie nie nadaje się do rozpoczęcia prac wykończeniowych. Tym samym koszty związane z ukończeniem inwestycji rosną. Z powodu przesunięcia terminów rozpoczęcia prac, wcześniej umówione ekipy wykończeniowe zaczną odchodzić do innych klientów.

 

Konsekwencje wilgoci technologicznej

 

Zatrzymanie dalszych prac wykończeniowych – utrzymująca się wilgoć wstrzymuje postęp prac, co przekłada się na opóźnienie terminu realizacji         i straty finansowe.

Rozwój grzybów i pleśni – tam, gdzie utrzymuje się wilgoć, tam szybko pojawia się grzyb i pleśń. Zbyt wczesny powrót do prac wykończeniowych może sprawić, że wykwity pojawią się np. pod podłogą, skąd bardzo ciężko je usunąć.

Uszkodzenie elementów, np. trwałe uszkodzenia parkietu, łuszczenie farby       i ogólne obniżenie wytrzymałości elementów konstrukcyjnych.

 

 

Metody osuszania z wilgoci technologicznej

 

Najskuteczniejszą i najszybszą metodą osuszania wilgoci budowlanej jest zastosowanie kondensacyjnych osuszaczy powietrza.

Metoda ta polega na osuszeniu pomieszczeń poprzez skroplenie pary wodnej zawartej w powietrzu. Urządzenia kondensacyjne zasysają wilgotne powietrze za pomocą wentylatora i przepuszczają je nad wbudowanym parownikiem, który obniża temperaturę powietrza poniżej punktu rosy (punkt rosy to temperatura, przy której z powietrza następuje wytrącanie się kropel wody). Uzyskana w wyniku wykroplenia w parowniku woda zostaje odprowadzona do zbiornika, a osuszone powietrze jest wydmuchiwane w temperaturze o kilka stopni wyższej od temperatury zassanego powietrza (zazwyczaj suche powietrze jest o 3-8 stopni C cieplejsze).

 

 

Najbardziej optymalną temperaturą przy zastosowaniu osuszaczy kondensacyjnych jest temperatura w granicach 20-25 st. C. Osuszane pomieszczenie musi być izolowane i uszczelnione, by nie dopływało do niego powietrze z zewnątrz zawierające stosunkowo dużą ilość pary wodnej.

Aby uskutecznić proces osuszania warto do pomieszczenia wstawić wentylatory, które cyrkulując powietrze przyspieszą pracę osuszaczy.

W przypadku zbyt niskiej temperatury wewnątrz należy zastosować urządzenia wspomagające osuszanie, takie jak nagrzewnice elektryczne lub olejowe promienniki ciepła.

 

WROĆ DO BLOGA